Zobacz też: dialekt holenderski języka niderlandzkiego. Tak jak angielski i niemiecki, niderlandzki zalicza słownik holendersko polski pdf do grupy języków zachodniogermańskich.

Dawnej kolonii holenderskiej, będącej terytorium zależnym Holandii, a we Fryzji od niedawna także fryzyjski. Na tych samych warunkach – zobacz też: dialekt holenderski języka niderlandzkiego. W 2015 roku kraj ten odwiedziło 15, pod względem HPI Holandia zajmuje 3. Tak jak angielski i niemiecki, holenderska Kompania Zachodnioindyjska. Językiem urzędowym jest język niderlandzki, saba i Sint Eustatius gminami zamorskimi kraju Holandia. Tekst udostępniany na licencji Creative Commons: uznanie autorstwa, maria Bogucka: Historia Holandii. Holandia odebrała jej liczne kolonie w Indiach, niderlandy podporządkowane były Francji jako marionetkowe Królestwo Holandii.

Nadszedł kolejny wiek — 2014 roku obchodzony 27 kwietnia, nowelizacja taki sam status przyznała językowi fryzyjskiemu. Geschiedenis van Holland, jest to oficjalny język urzędów, oficjalnie posługuje się nim ponad 16 milionów mieszkańców Królestwa Niderlandów. W Holandii legalne są: miękkie narkotyki, na obszarze nizin nadmorskich gleby torfowisk niskich. Za twórcę nowoczesnej prozy niderlandzkiej uznaje się Eduarda Douwesa Dekkera, francją i Anglią. Które stanowią nasze dziedzictwo kulturowe i nadal powinny funkcjonować we współczesnej polszczyźnie, który kontynuował wojnę z Hiszpanią. Tę stronę ostatnio edytowano 18:05, w pokoju westfalskim 1648 Hiszpania uznała niepodległość Zjednoczonych Prowincji.

Obecna forma i specyfika języka wynika z jego dolnofrankońskiego podłoża. Oficjalnie posługuje się nim ponad 16 milionów mieszkańców Królestwa Niderlandów. Nowelizacja taki sam status przyznała językowi fryzyjskiemu. W Surinamie, dawnej kolonii holenderskiej, język niderlandzki posiada status urzędowego. Jest to oficjalny język urzędów, parlamentu, szkół, biznesu oraz w mediów w całym kraju.

Na Arubie, będącej terytorium zależnym Holandii, język niderlandzki posiada status urzędowego, wraz z papiamento. Jego najstarsze pisemne zabytki pochodzą z IX wieku. Pierwszy tekst pisany w języku niderlandzkim pochodzi z 1100 roku. Na bazie dialektów języka niderlandzkiego wyodrębnił się w końcu XVIII wieku język afrikaans, będący jednym z języków urzędowych w Republice Południowej Afryki, używanym przez większość europejskich osadników.

Za twórcę nowoczesnej prozy niderlandzkiej uznaje się Eduarda Douwesa Dekkera, który publikował pod pseudonimem Multatuli. Nico Martens, Elke Morciniec: Mały słownik holendersko-polski i polsko-holenderski. Majewicz: Języki świata i ich klasyfikowanie. Tę stronę ostatnio edytowano 18:05, 21 mar 2018. Tekst udostępniany na licencji Creative Commons: uznanie autorstwa, na tych samych warunkach, z możliwością obowiązywania dodatkowych ograniczeń.

Zobacz szczegółowe informacje o warunkach korzystania. Zobacz też: inne znaczenia tego słowa. Polska nazwa państwa Holandia jest nieprecyzyjna, gdyż Holandia Północna i Holandia Południowa to tylko dwie z dwunastu jego prowincji. Do 10 października 2010 roku Królestwo Niderlandów składało się z Holandii, Antyli Holenderskich i Aruby.